Ta opcja przywraca domyślny wygląd zakładek i kategorii

Reset

Kamienie nerkowe: przyczyny, objawy, leczenie

Kamica nerkowa to schorzenie dość zdradliwe, które przez lata może nie dawać praktycznie żadnych objawów. W takich przypadkach często objawia się ona tępym bólem, który niestety bywa błędnie brany za ból kręgosłupa.
Do typowych objawów kamicy nerkowej można zaliczyć nagły, bardzo silny ból, który kobiety często opisują jako silniejszy niż bóle porodowe. To tak zwana kolka nerwowa, której przyczyną jest przemieszczanie się kamienia z nerki do moczowodu. Kamień drażni moczowód, powoduje też jego częściowe lub całkowite zatkanie, Ból przy kolce nerkowej jest ostry, umiejscowiony w okolicy nerki, lub w dole brzucha, promieniujący do pachwiny. Duża liczba osób skarży się na nudności oraz wymioty. Przy trwającej wiele dni kolce nerkowej na ogół konieczna jest interwencja urologa. Przemieszczający się kamień może również dawać takie objawy jak częste parcie na mocz, pieczenie w trakcie jego oddawania, wrażenie nie do końca opróżnionego pęcherza oraz – u mężczyzn – ból promieniujący do czubka prącia.

Przy takich objawach warto szybko zgłosić się do lekarza, zwłaszcza, jeżeli towarzyszą im dreszcze i wysoka gorączka, niepokoić powinna również czerwona barwa moczu. Kamicę nerkową wykrywa się podczas urografii lub tomografii komputerowej brzucha; u niektórych osób zaleca się badanie krwi oraz moczu, w celu wykrycia przyczyny powstawania złogów. Badania które ustalają przyczyny pojawiania się kamicy nerkowej powinny być wykonane, jeżeli mamy do czynienia z kolejnym napadem kamicy, gdy stwierdzi się obecność dużego kamienia lub wielu złogów, szczególnie w obu nerkach oraz u dzieci. Jeżeli kamień nerkowy jest mały, na ogół leczenie obejmuje tylko zażywanie leków przeciwbólowych oraz rozkurczowych, trzeba także pic duże ilości płynów, co ułatwi wypłukanie kamienia. Przy silniejszej kolce nerkowej leczenie powinno odbywać się pod nadzorem lekarza, który może zlecić silniejsze leki przeciwbólowe, rozkurczowe, oraz badanie obrazowe i badania laboratoryjne. Wydalony kamień należy zachować, gdyż badanie jego składu często pozwala ustalić przyczynę choroby.

Obecnie raczej nie usuwa się złogów przy pomocy operacji chirurgicznych, gdyż można to zrobić za pomocą innych skutecznych zabiegów, takich jak litotrypsja pozaustrojowa, nefrolitotrypsja przezskórna oraz ureterorenoskpia. Średnio w połowie przypadków kamica nerkowa występuje tylko raz w życiu, druga połowa ludzi skarży się na jej nawroty, powtarzające się mniej więcej co 5-10 lat. Te osoby wymagają badań ustalających przyczyny choroby oraz zapobiegawczego leczenia, na które składa się odpowiednia dieta oraz zażywanie leków. Nieprzestrzeganie zasad zapobiegania często doprowadza do nawrotów choroby. Kamicy nerkowej można bardzo efektywnie zapobiegać, przede wszystkim przez wypijanie odpowiedniej ilości płynów – musi być ich na tyle dużo, aby objętość moczu nie była mniejsza niż dwa litry na dobę. Zalecane jest ograniczenie spożywania mięsa, ryb, oraz ograniczenie ilości soli, nie wolno natomiast przyjmować produktów zawierających witaminę D lub wapń, jeżeli nie zostaną one zalecone przez lekarza. Jeżeli zbadano skład kamienia i znajdują się w nim szczawiany, lub pacjent nadmiernie wydala szczawiany wraz z moczem, należy ograniczyć spożywanie produktów bogatych w nie, takich jak kawa, herbata, czekolada, orzechy, buraki, rabarbar, szpinak oraz truskawki.

Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza i regularne zażywanie leków, które bierze się na ogół latami, w niektórych przypadkach do końca życia. Bardzo często nie udaje się ustalić dokładnej przyczyny powstawania kamicy nerkowej. Wiadomo jednak, że ważne jest wypijanie odpowiedniej ilości płynów, zwłaszcza przy upale, ciężkiej pracy fizycznej, przy gorączce. Warto pamiętać również o wspomnianej wcześniej odpowiedniej diecie. Środki zapobiegawcze są szczególnie ważne u osób, u których kamica nerkowa występuje rodzinnie. Kamienie nerkowe częściej tworzą się u osób z przewlekłym zapaleniem układu moczowego lub utrudnionym odpływem moczu, dlatego należy je leczyć, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kamicy.

Podobne posty:

  1. Objawy menopauzy
  2. Trzymanie moczu – zagrożenia

Comments are closed.