Ta opcja przywraca domyślny wygląd zakładek i kategorii

Reset

Czego nie wolno robić w ciąży?

W trakcie ciąży bardzo ważne jest posiadanie wiedzy na temat tego czego kobieta ciężarna powinna unikać. W tym wyjątkowym okresie należy wykluczyć pewnego rodzaju pokarmy, zbyt intensywne ćwiczenia, a także niektóre z zabiegów kosmetycznych. Dzięki temu dziecko będzie zdrowe i będzie się prawidłowo rozwijać. Co powinnaś wiedzieć?

Odżywianie w ciąży

1. Surowe mięso – w trakcie ciąży należy unikać pokarmów zawierających w składzie surowe mięso, tj. sushi, owoce morza oraz tatar. Produkty te mogą zawierać bardzo groźne dla kobiety w ciąży bakterie z grupy Coli, Enterobacteriaceae – Salmonellę i pierwotniaka Toxoplasma gondii. W wyniku działania wyżej wymienionych mikroorganizmów może dojść do rozwoju poważnych chorób, co w przypadku kobiety ciężarnej może mieć poważne konsekwencje w stosunku do dziecka.

2.Surowe jaja oraz przetwory je zawierające – kobiety ciężarne powinny unikać tej grupy produktów, gdyż mogą one zawierać Salmonellę. Z codziennego jadłospisu lepiej wykluczyć majonez domowej roboty, lody, sosy oraz kremy, których bazą są surowe jaja. Nie wskazany jest również ajerkoniak – nie tylko z powodu zawartych w jego składzie surowych jaj, ale również z powodu znajdującego się tam alkoholu.

3. Fast food’y – są to produkty wysokokaloryczne, z reguły nie posiadające żadnych wartości odżywczych. Zaliczamy do nich wszelkiego rodzaju napoje wysoko słodzone takie jak cola czy fanta, a także produkty takie jak hot-dogi, hamburgery czy frytki. Rozwijający się w łonie matki płód potrzebuje wielu składników, które umożliwią mu prawidłowy wzrost i rozwój. Fast foody nie dostarczą Twojemu organizmowi tych niezbędnych substancji. Twoja dieta powinna się opierać na bazie świeżych owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, ryb oraz drobiu.

4. Alkohol – w trakcie ciąży bezwzględnie należy zrezygnować ze spożywania alkoholu. Spożywanie napojów alkoholowych w czasie ciąży jest poważnym zagrożeniem dla płodu. W efekcie wzrasta ryzyko wad wrodzonych i dziecko może urodzić się poważnie chore.

Okres ciąży to czas, który wymaga zwiększenia podaży kalorii w codziennej diecie. Pamiętaj jednak o tym, aby produkty, które spożywasz były zdrowe i bogate w rozmaite składniki odżywcze. W tym czasie bezwzględnie unikaj różnego rodzaju diet odchudzających. Oczywiście poza wartościową żywnością niezbędne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. W trakcie twój organizm potrzebuje znacznie więcej wody niż zazwyczaj. Odwodnienie może spowodować skurcze co mogłoby grozić wystąpieniem przedwczesnego porodu.

Ćwiczenia fizyczne

W trakcie ciąży niewskazane są intensywne ćwiczenia fizyczne takie jak trening na siłowni, aerobik oraz taniec. Tego rodzaju aktywność fizyczna może doprowadzić do przegrzania organizmu, obciążenia stawów oraz mięśni – w trakcie ciąży nie jest to wskazane. Przed wyborem danego typu aktywności fizycznej koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Kobietom ciężarnym z reguły zaleca się pływanie i częste spacery, bądź specjalne ćwiczenia w fitness klubach przeznaczonych dla kobiet ciężarnych.

Jeżeli do czasu ciąży byłaś osobą bardzo aktywną fizycznie i mogłaś pozwolić sobie na różnego rodzaju sport taki jak np. wspinaczka czy nurkowanie – będziesz musiała z tym poczekać, aż do zakończenia ciąży. W tym czasie wszelkiego rodzaju ryzykowne dziedziny sportu nie są wskazane, gdyż ryzyko płynące z wykonywania tego rodzaju sportu w czasie ciąży wzrasta kilkakrotnie.

Zabiegi pielęgnacyjne

1. Kąpiel w gorącej wodzie – tego rodzaju kąpiel może wydawać się bardzo korzystna, gdyż wpływa na organizm relaksująco. Jednak badania naukowe wykazały związek pomiędzy częstym stosowaniem gorących kąpieli, a wzrostem ryzyka poronienia w pierwszym trymetrze ciąży. Ponadto narażenie płodu na działanie wysokiej temperatury może spowodować wzrost ryzyka powstania wad wrodzonych u dziecka.

2. Farbowanie włosów – w trakcie ciąży lepiej unikać zabiegów farbowania włosów. Wprawdzie farbowanie dotyczy głównie trzonu włosa, tj. jego martwej struktury, jednak często farba ma kontakt z powierzchnią skóry i poszczególne substancje w niej zawarte mogą przenikać przez barierę skórną. Unikaj farbowania włosów – szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.

Wpływ na płód substancji zawartych w farbach nie jest znany. Lepiej jednak tego unikać. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem są pasemka, gdyż obejmują one niewielką ilość włosów i można zrobić je w taki sposób, aby farba nie miała bezpośredniego kontaktu ze skórą głowy.

3. Zabiegi przedłużania paznokci – zabieg ten nie jest wskazany w przypadku kobiet w ciąży. Opary substancji chemicznych towarzyszących zabiegowi przedłużania paznokci akrylem bądź żelem, są bardzo niebezpieczne dla płodu i mogą spowodować jego wady. W czasie ciąży możesz wykonywać tradycyjny zabieg manicure.

4. Masaż ciała – masowanie niektórych punktów ciała kobiety ciężarnej (w szczególności okolic powłok brzusznych), może wywołać poród. Z tego względu lepiej unikać tego zabiegu w przypadku, gdy nie masz pewności o odpowiednich kwalifikacjach osób pracujących w danym punkcie masażu. Jeżeli jednak jesteś pewna, że są tam zatrudnieni odpowiednio wykwalifikowani specjaliści, możesz sobie pozwolić na masaż karku czy nóg. W trakcie zabiegu nie powinny być stosowane kosmetyki o silnym zapachu.

5. Niektóre kosmetyki – w trakcie ciąży unikaj stosowania kosmetyków zawierających retinol i jego pochodne. Substancja ta ma bardzo intensywne działanie i w przypadku stosowania kosmetyków ją zawierających często charakterystyczne są objawy takie jak mrowienie, pieczenie, zaczerwienienie i nadmierne łuszczenie. W trakcie ciąży lepiej unikać retinolu, gdyż reakcje skóry w tym czasie są nieprzewidywalne. Ponadto retinol jest substancję fototoksyczną, która zwiększa wrażliwość skóry na działanie promieniowania UV. Skóra kobiety w ciąży i tak gorzej toleruje ekspozycję na słońce, gdyż wysoki poziom hormonów powoduje jej uwrażliwienie na UV. Wskutek ekspozycji na słońce u kobiety ciężarnej mogą pojawić się bardzo nieestetyczne przebarwienia oraz ostuda.

Niewskazane jest także stosowanie preparatów antycellulitowych. W ich składzie często znajdują się duże ilości kofeiny. Substancja ta ma zdolność do wnikania do krwiobiegu. Wprawdzie jej wpływ na płód nie jest zbadany jednak lepiej tego unikać. Zamiast tego kobiety w ciąży powinny stosować specjalistyczne balsamy zapobiegające rozstępom, np. ELANCYL Krem przeciw rozstępom u kobiet w ciąży 400ml oraz FISSAN krem na rozstępy 100 ml.

Bycie matką to piękne doświadczenie. Macierzyństwo nie raz wprowadza wiele radości do życia kobiety. Niewątpliwie dla każdej z kobiet zdrowie dziecka jest rzeczą niezwykle ważną. Z tego względu unikaj narażenia na działanie wyżej wymienionych czynników. Dzięki temu będziesz miała pewność, że robisz wszystko, aby po narodzinach twoje dziecko mogło się prawidłowo rozwijać i być w pełni zdrowe.

Podobne posty:

  1. Bądź piękna w ciąży

Dodaj komentarz

You must be logged in aby dodać komentarz.